Szukasz schematu idealnego wystąpienia? Chcesz zachwycić publiczność i stać się autorytetem? Dzięki temu 12-etapowemu modelowi staniesz się mówcą doskonałym.
Prezentacja w 12 krokach?
W ciągu kilku ostatnich lat wystąpiłem na dziesiątkach konferencji i przeprowadziłem setki szkoleń. W tym czasie testowałem różne schematy i skrypty, aby podnieść jakość moich prezentacji. Testowałem każdą możliwą konfigurację przywitania, przedstawiania treści czy pożegnania. W pewnym momencie zwracałem uwagę nawet na to, jakiego koloru skarpetki mam podczas wystąpienia.
Na podstawie wnikliwej analizy doszedłem do wniosku, że do skutecznej prezentacji potrzeba 12 kroków. Dokładnie tak! W 12 krokach jesteś w stanie stworzyć idealną prezentację, którą Twoi odbiorcy zapamiętają na długi czas. Jeżeli nie wierzysz, że każdy może być mówcą to koniecznie przesłuchaj jednego z odcinków Pandory Rozwoju: Czy każdy może być mówcą?
Czas odkryć 12-etapowy model prezentacji doskonałej!
Stan
Absolutnym fundamentem podczas wygłaszania prezentacji jest Twój STAN. To, jak się czujesz definiuje Ciebie jako mówcę.
Jeśli jesteś zmęczony, smutny albo rozkojarzony to musisz mieć świadomość, że to odbije się na prezentacji. Twoje emocje wpłyną na to, co mówisz i jak się zachowujesz. Przez to publiczność przejmie Twoją energię. A chyba nie chcesz być zapamiętany jak nudny i niekompetentny smutas… Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o swój STAN, a dopiero potem wychodź przed publiczność.
Myśl łącząca z publicznością
Początek prezentacji jest zdecydowanie najważniejszy. To, jakie pierwsze wrażenie zrobisz na publiczność może zdefiniować Ciebie jako mówcę. Jeżeli się spóźnisz możesz być uznany za nieprofesjonalnego. Jeśli popełnisz kilka błędów językowych możesz być odebrany jako niewykształcony. A jeśli powiesz niesmaczny żart możesz zostać uznany za nieuprzejmego.
I właśnie w tym miejscu pojawia się MYŚL ŁĄCZĄCA Z PUBLICZNOŚCIĄ. Jest to zdanie albo sekwencja zdań, która pokaże publiczności, że jesteś po ich stronie.
Możesz nawiązać z nimi kontakt odnosząc się do ich miejsca pracy albo neutralnego wydarzenia społecznego, które ostatnio miało miejsce. Wczuj się w perspektywę publiczności i pomyśl, co chcieliby usłyszeć od Ciebie. Oczywiście daruj sobie zdania w stylu: „Jesteście najlepszą publicznością. Kocham Was!”. Są one pustymi słowami pozbawionymi autentyczności.
Otwarcie z argumentacją
Zanim przystąpisz do prezentacji, warto zaadaptować się do sytuacji scenicznej lub szkoleniowej. W tym celu musisz odwrócić uwagę publiczności. Dzięki temu zamiast na Tobie, będą się skupiali na zadaniu, które im dasz.
Wyróżniam 3 rodzaje otwarć:
- zabawne,
- ciekawe,
- fizyczne.
Otwarcie zabawne polega na opowiedzeniu publiczności żartu lub daniu im śmiesznego zadania. Otwarcie ciekawe polega na zadaniu publiczności prostego pytania, które ich zainteresuje i sprawi, że będą zaciekawieni dalszą częścią prezentacji. Natomiast otwarcie fizyczne polega na daniu uczestnikom zadania, co wymaga od nich aktywizacji.
Doskonałe otwarcie to takie, które łączy ze sobą trzy elementy. Jeden z przykładów takich otwarć opisałem w mojej książce – Przesłuchanie Mówcy.
Budowanie kontaktu
Absolutnym MUST-HAVE każdej prezentacji, szkolenia, wystąpienia czy procesu sprzedażowego jest nawiązanie relacji z odbiorcami lub klientem. Proces budowania kontaktu składa się z dwóch etapów: dopasowania i prowadzenia.
Na początku pokaż, że masz wiele wspólnego z odbiorcami. Zastanów się nad wspólnymi przekonaniami, wyznawanymi wartościami, sytuacjami czy osobami, które Was łączą. Pokaż, że jesteście podobni. Po znalezieniu punktów stykowych, prowadź tę relację.
Przedstawiaj coraz więcej własnych wartości i pokaż swoje prawdziwe flow. Wtedy prezentacja będzie autentyczna. Przecież na tym Ci zależy, prawda?
Utylizacja potencjalnych obiekcji
Ludzie mają obiekcje. Są niepewni nowych osób oraz sytuacji. A wszystko zaczyna się w mózgu. To tam powstają myśli, które konstruują naszą rzeczywistość.
Na tym etapie prezentacji powinieneś zbić obiekcje. Dzięki temu odbiorcy będą Cię słuchać uważniej oraz przełamią wewnętrzne blokady. Przed przystąpieniem do prezentacji, wypisz sobie listę obiekcji, które mogą towarzyszyć Twoim odbiorcom. Wczuj się w ich sytuację oraz perspektywę i stwórz logiczną odpowiedź na KAŻDĄ Z OBIEKCJI.
Prowokacja
Czas na prowokację! To moment, w którym wtrącasz nosa w nie swoje sprawy lub wkładasz kij w mrowisko. Niezależnie od określenia czy związku frazeologicznego chodzi o jedno: TWÓJ SŁUCHACZ MUSI CZUĆ DYSKOMFORT.
Prowokować można na różne sposoby. Jednym z nich jest obalenie mitu, który jest niezwykle popularny w danym temacie, np. „Ludzie korzystają z 10% mózgu”, „Byk reaguje na kolor czerwony” albo „W mowie ciała najważniejsza jest zasada 55-38-7”.
Drugim sposobem jest zadanie niewygodnego pytania, które daje odbiorcom do myślenia, np. „Skoro masz 2 ręce i 2 nogi to dlaczego jeszcze nie zarabiasz 6.000 zł miesięcznie?”. Tak, wiem. Jest to durne pytanie. Jednak w branży „zarabiania pieniędzy” zdarza się bardzo często.
Treść
Czas na mięcho! To właśnie w tym momencie dajesz esencję swojej prezentacji. Tak, dopiero w 7 punkcie przechodzisz do sedna. Nigdy wcześniej.
Przez 6 poprzednich kroków budowałeś grunt do tego, aby Twoja publiczność z ogromnym zaciekawieniem słuchała najważniejszego. Omawiając kluczową treść musisz odpowiedzieć na 3 pytania:
- Co mam do powiedzenia?
- Dlaczego jest to ważne?
- Jak to zastosować?
Odbiorcy czekają na proste odpowiedzi, dlatego mów do nich jak do dzieci. Prosty język. Łatwe do zrozumienia przykłady.
Utylizacja i generalizacja
Po przedstawieniu treści warto zadać słuchaczom pytanie i upewnić się, że wszystko zrozumieli. Na tym etapie utylizujesz błędne założenia słuchaczy i możliwie najprostszym językiem tłumaczysz esencję swojej prezentacji.
Najważniejsze jest to, aby każda osoba dokładnie rozumiała Twój przekaz i potrafiła wykorzystać tę wiedzę w praktyce. W tym celu pomocna jest generalizacja, czyli odniesienie tego, o czym mówiłeś do innych kontekstów lub sytuacji.
Mówiąc o wystąpieniach publicznych, mogę odnieść tę kompetencję do procesu sprzedażowego, nawiązywaniu ciekawych kontaktów czy tworzeniu bliskich relacji z ukochanymi osobami.
Obietnica i lokowanie w przyszłości
Niemożliwe jest to, aby każda z osób słuchająca Twojej prezentacji zapamiętała 100% treści. Co więcej, niemożliwe jest to, aby nawet 1 osoba zapamiętała wszystko, o czym mówiłeś.
Dlatego musisz przygotować 1-2 zdania, które zostaną z Twoimi odbiorcami na długo. W tych zdaniach zawrzyj obietnicę. Ważne jest to, aby nie były to puste słowa rzucone na wiatr. Obietnica MUSI SIĘ SPEŁNIĆ. Inaczej będziesz odebrany jako niekompetentny, nieszczery i nieskuteczny.
Inspiracja
Zwróć uwagę na poprzednie punkty. Zapewne zauważysz, że początek prezentacji jest zbudowany z wykorzystaniem energii zabawnej. Środek prezentacji wykorzystuje energię logiczną. Tak więc teraz czas na energię inspiracyjną.
Najlepszym sposobem na zakończenie prezentacji jest zostawienie odbiorców z konkretną refleksją. Pomyśl o historii, która Ci się przydarzyła w kontekście tematu prezentacji i opowiedz ją. Wykorzystaj cytat sławnej osoby lub zadaj pytanie, nad którym trzeba się zastanowić. Sposobów jest kilka. To od Ciebie zależy, w jaki sposób zakończysz prezentację. Ważne jest tylko jedno: musisz ją zakończyć z przytupem.
Wezwanie do działania
Prezentacja zakończona. Dałeś ludziom wartość. Pokazałeś gotowe rozwiązania. Rozwiązałeś ich problem.
Tak więc to idealny moment na sformułowanie wezwania do działania (CTA). Jest to moment, w którym możesz zaproponować swój produkt lub usługę i nie spotka się to z krytyką. Po otrzymaniu wartości w trakcie prezentacji, ludzie poczują naturalną potrzebę odwdzięczenia się. Są gotowi do kupienia u Ciebie produktu lub zrealizowania Twojej prośby.
Pożegnanie
Każda prezentacja ma swój plan. W skrócie wygląda on tak: przywitanie, treść, pożegnanie. Dlatego po zakończonej prezentacji lub sprzedaży nie zapominaj o pożegnaniu się.
Podziękuj wszystkim za obecność, ukłoń się (jeśli jest to wystąpienie, które tego wymaga) i przez chwilę zostań w centrum uwagi. Popatrz na publiczność z dumą i daj im do zrozumienia, że dałeś z siebie wszystko. Zapamiętaj ten widok, bo może on działać motywująco w przypadku kolejnej prezentacji.
Prezentacja w 12 krokach – podsumowanie
Jak widzisz, prezentacja może mieć swój logiczny schemat. Uważam, że mój 12-etapowy model jest obecnie najlepszym schematem na rynku wystąpień publicznych. Przetestowałem go w różnych branżach i przy okazji różnych form wystąpień – podczas szkoleń dla kilku osób, jak i podczas wystąpień dla kilku tysięcy osób. Za każdym razem dawał satysfakcję mi oraz publiczności. Mam nadzieję, że sprawdzi się także u Ciebie.
Dawid Świstek